DALIDA na procházce starou Prahou 18. 12. 1977 odpoledne
DALIDA on the walk through old Prague on December 18, 1977 afternoon

Už je to skoro 30 let co byla v Praze. Vydáme-li se po jejích stopách, tak dnes můžeme navštívit Lucernu, která bohužel ztratila mnoho ze své bývalé slávy, v hotelu Alcron, resp. Radison SAS už nenavštívíme její pokoj neboť hotel byl kompletně celý v 90. létech 20. století přestavěn a prakticky postaven znova a tak jediné co ještě existuje jsou místa na Starém Městě, Malé Straně a Hradčanech kde byla na procházce. I když, stará Praha je magické město a má spoustu legend a tak možná, až jednou takhle půjdete brzy ráno zamlženými staroměstskými ulicemi, možná zahlédnete štíhlou ženu s dlouhými blond vlasy v dlouhém kabátě, jakoby z jiného světa, a bude to ona, jež se vrátila ... Nakonec celý životní příběh této neobyčejné ženy, jež rozdávala radost druhým aby pak skončila sama se zlomeným srdcem je dnes už legendou a ty k tomuto městu patří ...

It´s almost 30 years ago, when she was in Prague. If we follow her foosteps, we can visit Lucerna, but it lost a lot of its former glory, at hotel Alcron, today Radison SAS we cannot see her original room, because this building was completely rebuilt during 90´s of XXth Century and only places, which is possible to see are parts of quarters Old Town, Lesser Town and Hradčany where she made her walk. But, old Prague is magic city and has a lot of mysteries and maybe if you will go sometimes early morning through foggy narrow oldtown´ streets, you will see a slim long blond haired woman in long coat, as like from another world, and it will be her, who comes back … And finally, the whole story of life of this extraordinary woman, who gave a lot of pleasure to others and finally terminated alone with broken heart is a legend at present time and legends are belonging to this city ....

Dalida na své procházce Prahou dne 18. 12. 1977, tentokrát na Hradčanském náměstí u posledního sloupu plynového osvětlení v Praze s hlavním vchodem do Pražského Hradu v pozadí.

Dalida on her walk through Prague on December 18, 1977. She is sitting on Hradčanské square a front of the last gas fueled street lamp of Prague having main entrance to Prague´s Castle behind her.

 

Dalida s jedním z vojáků hlídajících hlavní vchod do Pražského Hradu (Matyášova brána v pozadí hořejšího snímku), fotografe z odpolední procházky ze dne 18. 12. 1977.

Dalida with one of soldiers who are guarding main entrance to Prague´s Castle (Matyas´ Gate shown behind Dalida on picture above), this picture is also from her walk through city during December 18, 1977´s  afternoon.